X
تبلیغات

توهین زیرپوستی به «لرها» در سریال «ستارخان»

مرد لر: «چکمه‌های سردارمه؛ چکمه‌های سردارمه؛ هر روز صبح به یاد سردار (ستارخان) این چکمه‌ها رو تمیز می‌کنم.»
پزشک مخصوص ستارخان: «دقیقاً همین‌ها بودن»
مرد لر: «پاهای شریفی پاشنه‌های مردانگی رو به زمین می‌کوبید؛ این چکمه‌ها راه می رفت تا مردم آسوده سر به بالین بزارن؛ روز را شب کنند و شب را روز؛ چکمه را از پا انداختن به نام مشروطیت ...»
ایراندخت (دختر پزشک مخصوص ستارخان): «وسایل سردار ملی در اختیار شماست؟»
مرد لر: «بله حقمه؛ سهم عاشقیمه؛ وقتی این چکمه‌ها رو نگاه می‌کنم احساس غرور می‌کنم!»
ایراندخت: «شما لر هستید؟ چطور یک لر می‌تونه ستارخان رو تکریم کنه؟»
مرد لر: «ستارخان یک نفر نبود همه بود؛ اگر همه ایران نبود ولی ایرانی بود...»
این بخشی از گفتگوهای یکی از صحنه‌های مجموعه تلویزیونی «ستارخان» است که در ۱۰ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای به مدت 10 شب از 12 تا 22 بهمن، بعد از خبر 21، از شبکه یک سیما به روی آنتن رفت.در این صحنه از فیلم، یکی از بازیگران که نقش نوکر و پادوی ستارخان را بازی می‌کند و از قضا بر اساس داستان و تخیل آقای «محمدرضا ورزی» نویسنده و کارگردان این سریال، یک مرد «لر» هست، چکمه‌های به جا مانده از ستارخان را بغل گرفته و بو می‌کند و بعد از آن که دوبار می‌گوید: «چکمه‌های سردارمه؛ چکمه‌های سردارمه» با افتخار ادامه می‌دهد: «هر روز صبح به یاد سردار (ستارخان) این چکمه‌ها را تمیز می‌کنم.»
برعکس «کمال تبریزی» کارگردان سریال جنجال‌برانگیز «سرزمین کهن» که مستقیم و آشکارا لرهای بختیاری را با وقاحت تمام، نوکر انگلیس معرفی کرد! حالا جناب آقای ورزی برای آن که سریال میلیاردی‌اش به سرنوشت سرزمین کهن دچار نشود و جلوی پخش آن با اعتراض قوم لر گرفته نشود، این بار نه مستقیم که در لفافه و با ظرافتی هنرمندانه (بخوانید تفرقه‌افکنانه) قوم بزرگ «لر» را تخریب می‌کند؛ البته به‌گونه‌ای که مخاطب عام متوجه نشود و در عوض، این ایده غلط را به لرتباران سراسر کشور و سایر قومیت‌ها به باوراند و آن‌ها را اقناع کند که لرها شهروندانی درجه‌دو هستند و در تحولات، رویدادها و در بزنگاه‌های تاریخی و سرنوشت‌ساز این سرزمین، پرچم‌دار نبوده و در حاشیه بوده‌اند.
 تأسف‌بار این که «ستارخان» تنها سریال مناسبتی دهه فجر بود و در ایام پیروزی انقلاب اسلامی، به‌جای آن که موجب امیدواری و وحدت بین اقوام و ملت ایران شود، باعث ناراحتی قوم لر شد، قومی که قلب و ستون فقرات ایران بوده و هست.
متأسفانه یک «خط تخریب» در رسانه ملی جاخوش کرده است؛ معلوم نیست این خط تخریب از جان قوم لر چه می‌خواهد؟ چرا باید هزینه‌های میلیاردی و بودجه مملکت صرف تخریب قومیت‌های اصیل این کشور شود؟ قوم لر در سال‌های اخیر مورد هجوم سرزمینی، هویتی و اقتصادی قرار گرفته است.
در کتاب‌های درسی «استان شناسی» دوره متوسطه که زبان و گویش‌های لری مناطق لر نشین کشور زیرمجموعه زبان کردی محسوب شده؛ آب آشامیدنی و کشاورزی مناطق لر نشین که بدون دادن حق آبه و لحاظ کردن شرایط نامناسب مردم این مناطق، دارد هدایت می‌شود به مناطق مرکزی کشور؛ بخش‌هایی از مناطق آبخیز استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری هم که چراغ خاموش دارد به استان اصفهان الحاق می‌شود؛ در کتاب‌های تاریخی مدارس هم که اخیراً شنیده شد در درس انقلاب مشروطیت به‌جای بختیاری‌ها، اصفهانی‌ها جایگزین شده؛ حالا دیگر برای قوم لر فقط تاریخ و فرهنگی مانده که مردم این دیار به آن می‌بالیدند که آن هم دارد سانسور و حذف می‌شود.
این دیار به آن می‌بالیدند که آن هم دارد سانسور و حذف می‌شود.
آیا سهم لرها در انقلاب مشروطیت فقط واکس زدن و پادویی «ستارخان» بوده؟ همان نقش و اهمیتی که سقوط تبریز به دست مشروطه خواهان دارد، بیشتر از آن را سقوط و تصرف شهر مهم و راهبردی اصفهان به دست مشروطه خواهان بختیاری دارد؛ می‌توان گفت شکست حکومت در اصفهان، نقش اصلی را در شکست «استبداد محمدعلی شاهی» و پیروزی انقلاب مشروطه ایفا کرد.
آیا کارگردان سریال ستارخان که خودش نویسنده این اثر هم هست، نمی‌توانست به جای «چکمه» ستارخان «تفنگ» او را به آن مرد لر بدهد تا روغن‌کاری و تمیز کند؟ سادگی است اگر فکر کنیم که این نقش تصادفی یا باری به هرجهت در این فیلم گنجانده شده است، چرا که نویسنده این فیلم‌نامه هم چون سایر نویسندگان و دست‌اندرکاران آثار هنری، به روی تک‌تک کلمه‌ها و واژه‌ها، اندیشه کرده و وقت گذاشته است.
تخریب قومیت‌ها و خدشه‌دار کردن وحدت و یکپارچگی کشور به نفع چه کس و کسانی است؟ تخریب و سانسور تاریخ قوم لر که بخش افتخارآمیز تاریخ این مرزوبوم است چه دستاوردی برای کشور دارد؟
حضرت علی (ع) در خصوص ضرورت اهمیت خواندن، دانستن و عبرت‌های تاریخ خطاب به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) می‌فرمایند: «پسرم! درست است كه من به‌اندازه پيشينيان عمر نكرده‏ام، امّا در كردار آن‌ها نظر افكندم و در اخبارشان انديشيدم و در آثارشان سير كردم تا آنجا كه گويا يكى از آنان شده‏ام، بلكه با مطالعه تاريخ آنان، گويا از اوّل تا پايان عمرشان با آنان بوده‏ام...»
در حقیقت ملتی که تاریخ خودش را نشناسد قطعاً به بی‌راهه خواهد رفت؛ نگارنده از ساختن مجموعه‌های تاریخی استقبال می‌کند، اما به شرطی که بخشی از تاریخ برجسته و بخشی دیگر کمرنگ و حذف نشود.
ساختن سریال‌های تاریخی اگر منصفانه و به دور از حب و بغض‌های قومیتی باشد، برای آشنایی مخاطبان با تاریخ کشور مفید خواهد بود، چون در کنار معرفی شخصیت محوری داستان، بخشی از تاریخ و رویدادهای سرنوشت‌ساز پیرامون آن شخصیت و در حقیقت تاریخ کشور نیز بیان‌شده و زوایای پیدا و پنهان آن رویدادها هم بررسی و آشکار می‌شود.
هیچ‌کس منکر رشادت، از جان گذشتگی و وطن‌دوستی ستارخان نیست و درست است که داستان فیلم، حول شخصیت ستارخان می‌چرخد ولی انصاف حکم می‌کند با توجه به هم‌عصر و هم‌زمان بودن این رویداد تاریخی و نقش اصلی لرها به‌ویژه لرهای بختیاری در انقلاب مشروطیت، اشاره‌ای هرچند کوتاه به آنان می‌شد که متأسفانه نه‌تنها نشد که سازندگان این سریال ضمن توهین به لرها، همان‌طور که در بالا اشاره شد، تلاش کردند به مخاطبان القا کنند که آن‌ها شهروندانی درجه‌دو هستند!
کسی نیست از آقای ورزی بپرسد که پس سردار اسعد، بی‌بی مریم، علیمردان خان، مشروطه خواهان در لرستان و...چه شدند؟
اگر از روز اول برخورد قاطعی با کمال تبریزی می‌شد الآن دوباره شاهد توهین آقای ورزی به لرها نبودیم؛ تبریزی آرامش یک قوم بزرگ و بخشی از کشور را برهم زد به‌طوری که ضرغامی رئیس وقت رسانه ملی مجبور شد برای کاهش تنش و درگیری‌ها در مناطق لر نشین، لباس بختیاری بپوشد و به میان آن‌ها در مسجدسلیمان برود؛ با این حال کمال تبریزی برای آشوبی که به پا کرد و میلیاردها تومان سرمایه مملکت را هدر داد، حتی یک روز از فعالیت منع نشد!
به عنوان یک فعال فرهنگی و رسانه‌ای از مسئولان ارشد کشور و رسانه ملی می‌خواهم یک بار و برای همیشه جلوی ساخت برنامه‌های تفرقه‌افکنانه که باعث خدشه‌دار شدن وحدت و امنیت کشور می‌شود را بگیرند و به کسانی که با احساسات بخش عظیمی از جامعه بازی می‌کنند و باعث نارضایتی آن‌ها می‌شوند، برخورد کنند.
اما تأسف‌بارتر این که نقش نوکر و پادوی ستارخان در این سریال را «عزت‌الله مهرآوران» بازیگر لرتبار، بازی می‌کند و کفش‌های ستارخان را مثل «دارِ مراد» بغل می‌کند و می‌بوید!
چندی پیش آقای ابوالفضل پور عرب مهمان برنامه دورهمی بود؛ آقای مهران مدیری از او پرسید چرا در بخش دوم سریال «شهرزاد» بازی نکردی؟ جواب داد: «در یکی از صحنه‌ها می‌بایست سیلی محکمی به صورت یکی از بازیگران خانم نقش مقابل بزنم؛ به کارگردان مجموعه گفتم این صحنه را حذف کن من این کار را نمی‌کنم، چون آن صحنه را حذف نکرد من هم از بازی در سریال کنار کشیدم.»
منبع:پایگاه خبری تحلیلی یافتهicon تعداد بازدید : ۱۸۴
 • نوشته : محمدامین آزادبخت (مورخ)
 • يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
 • چاپ این صفحه

  نظرات

  ناشناس در 29 بهمن 1396 - 18:12 گفته :
  جناب ورزي يكي از پرهزينه ترين و پربازيگر ترين سريالهاي تلويزيون مانند معماي شاه و سالهای مشروطه را آنچنان ساخت كه داد دوستان خودشان را هم درآورد .حال با چه منطقی ساخت این سریال را هم به ایشان سپرده اند
  پاسخ : البته جناب آقای ورزی یکی از بهترین و کاردان ترین کارگردانان هستند،منتهی مراتب گاهی برای همه اشتباه پیش می آید ودرب توبه نیز از همین جهت باز است.

  لرستانی در 29 بهمن 1396 - 18:15 گفته :
  جایی تاسف داره که لرها همیشه سرداران بزرگی مانند سردار اسعد بختیاری داشتند و هیچ زمانی اجازه تجاوز به خاک ایران را به بیگانگان ندادند و اکنون این چنین دست مایه تحقیر و توهین قرار می گیرند.ورزی باید از مردم شریف ایران به ویژه قوم لر عذر خواهی کند واز همه لرها و لک های عزیز می خواهم کارهای این کارگردان را تحریم کنند.
  پاسخ : بله،حتما همین طوراست،لرستان سرزمین شیر زنان و شیرمردانی همچون سرداراسعد و قدم خیر فیلی بوده است.وحتما آقای ورزی عزیز و بزرگوار نیز ازجهت احترامی که به مردم شریف ایران دارند،عذر خواهی خواهند کرد و از شما هم خواهش می کنم که کارهای ایشان را تحریم نکنید.

  خرم آبادی در 29 بهمن 1396 - 18:17 گفته :
  اگر خود ما قوم لر به مفاخر و بزرگانمان بها می دادیم کسی هم به خود اجازه نمیداد به ما توهین کند.آیا خیابانی،کوچه ای و یا حتی پیاده روی را به نام مفاخر خود نامگذاری کرده ایم؟ آیا درشهرهای لرنشین یک خیابان به نام فاتحین تهران در مشروطیت مانند سردار اسعد بختیاری فاتح نامگذاری کرده ایم؟ازماست که برماست
  پاسخ : واقعا نمی دانم چه بگویم

  بختیاری در 29 بهمن 1396 - 18:20 گفته :
  اگر ایران زمین بختیاری نداشت
  گمانم از بخت یاری نداشت
  ورزی باید از ملت ایران و مردم شریف لر زبان ولک زبان و احاد ساکنین استانهای لرستان،چهارمحال و بختیاری،کهگیلویه و بویراحمد و همدان،خوزستان،فارس و اصفهان عذر خواهی کند و تا آن روز ما مردم لر که به دفاع از میهن گرانمایه مان شهره ایم،دیدن کارهای ورزی را تحریم می کنیم.
  آقای ورزی عذرخواهی کن
  پاسخ : بله،لرهای شریف بختیاری همیشه در دفاع از مهین شان ضرب المثل بوده اند و حتما آقای ورزی هم به جهت بی اطلاعی از تاریخ یک همچین اشتباه کرده اند و به محض اطلاع از حقایق تاریخی عذرخواهی خواهندکرد. وازشما هم می خواهم تا کارهای ایشان را تحریم نکنید.

  تهرانپارسی در 29 بهمن 1396 - 18:27 گفته :
  آقای ورزی شما سردمدار تفرقه در کشور هستید.آقای ورزی شما سریال های پرهزینه تان را بدون بررسی های تاریخی و براساس شنیده ها و تفکرات تان می سازید.شما درسریال سالهای مشروطه از فاتحین تهران تنها یک سایه باقی گذاشتید، و نگذاشتید تا نقش آنان به عنوان مشاهیر ملی مطرح شود و حتی از پرداختن به سرنوشت سردار اسعد بختیاری فاتح تهران اکراه نمودید.درسریال معمای شاه بین تمامی حلبی آباد های تهران و حومه آن،حلبی آباد دردشت را انتخاب نمودید و سعی کردید تا با پر وبال دادن به آن از یکی از محلات سنتی و قدیمی و آبرومند و مدرن و متوول تهران یک حلبی آباد بسازید و اصلا به تهرانپارس آن زمان که یکی از گران ترین نقاط تهران و بهترین آنان بود نپرداختید،درحالی که همان ساکنین حلبی آباد دردشت در تهرانپارس یا کارگری می کردند و یا در چهارراه و میادین آن بلیط بخت آزمایی می فروختند.شما در کار اخیرتان هم نشان داید که دنبال تفرقه ونفاق هستید؟این همه نفرت شما از قوم شریف لر و تهرانپارسی ها نشأت گرفته از چیست.آقای ورزی عذر خواهی کنید و بروید کتاب تاریخ راهنمایی و دبیرستان را از نو بخوانید.
  پاسخ : لطفا از افترا پرهیز کنید.آقای ورزی یکی از بهترین کارگردانان ایرانیست ولیکن خب اشتباهات ایشان بسیار زیاد و تا حدی غیرقابل اغماض است ولی خواهش می کنم از توهین و افترا پرهیز کنید.

  لرسو در 29 بهمن 1396 - 18:29 گفته :
  طبق گفته ریپیلی و بسیاری دیگر از محققان خارجی و داخلی قوم لر اصیل ترین قوم ایران است،حال آقای ورزی این را چه می گوید؟قبل از آنکه کار به توهین بکشد،ازمردم ایران ودر رأس آنها از قوم شریف لر عذرخواهی کنید.
  پاسخ : بله دقیقا همین طوراست.وهموطنان می توانند برای اطلاع از صحت صحبت شما به کتاب قوم لر درآئینه تاریخ منتشرشده توسط نشر شاپورخواست مراجعه کنند.وآقای ورزی هم حتما اگر از این موضوع اطلاع یابندن عذرخواهی خواهند کرد.

  احمدی در 29 بهمن 1396 - 18:31 گفته :
  درود بر دلاوران قوم اصیل لر,ننگ بردشمنان وحدت ایران،ورزی عذرخواهی کن
  پاسخ : لطفا از توهین پرهیز کنید.تنها گناه آقای ورزی نادانی و بی اطلاعی است و ایشان هرگز دشمن وحدت ایران نبوده،نیستند و نخواهند بود.وحتما پس ازآنکه با حقیقت آشنا شوند،خودشان به دلیل ارادتی که نسبت به تمامی ملت ایران دارند،عذرخواهی خواهند کرد.

  تبریززی در 29 بهمن 1396 - 18:40 گفته :
  لرهای بی عرضه،خنگول،عوضی،بی شعور شماها چی دارین خرهای الاغ چی خیال کردین پیش خودتون که به خودتون اجازه دادین به ورزی بگید که عذرخواهی کنه،شماها همتون نوکر قوم شریف آذری هستید،شماها اگر زنده اید،به نفس حق آذری ها زنده اید.
  زنده باد آذربایجان
  پاسخ : لطفا از پاسخ دادن به این نظر پرهیز کنید.وشما آقای تبریزی چرا باعث بدنامی قوم خود می شوید؟من اگر نظر شما را تائید کردم تنها برای آن بود که فردا نگویید اینها فقط لرگرا هستند.من نمی دانم شما چه می گویید ولی من می گویم جانم فدای ایران
  بازهم از بازدید کنندگان وبلاگ خواهش می کنم از پاسخ دادن به این مطلب پرهیز کنند.

  آذری در 29 بهمن 1396 - 18:41 گفته :
  شد یه سریال پخش کنن برادران غیور لر اعتراض نکنن ،آخه شما ها برید گوسفنداتون بچرونید بدبختا
  پاسخ : لطفا عفت کلام را رعایت کنید

  بختیاری در 29 بهمن 1396 - 18:42 گفته :
  یک ترانه مشهوری لری هم هست که می گوید:
  همدونه منه گرما وکتم واکردم
  زبرام هیچ نه آسان که لری بخونم
  تا که مشروطه خودم صف اول بیدم
  محمّدعلی شاه زتختش نمله شیرونم
  پاسخ : بله این ترانه را آقای کوهیار بختیاری نیز خوانده اند با عنوان بیشه شیرون

  ارسال نظر

  نام شما :
  آدرس وب سایت :
  پست الکترونیک :
  پیام شما :
  کد امنیتی :

  ابزار رایگان وبلاگ

  هدایت به بالای صفحه