مراسم یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در دانشگاه آزاد اسلامی

مجلس ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امروز به دعوت رییس و هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی در مرکز اسلامی پیامبر اعظم دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و شماری از مقامات و مسوولان کشوری در آن حضور یافتند.


به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، از حوالی ساعت 14 امروز مجلس ترحیم بنیانگذار و رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در مسجد امام علی (ع) مرکز اسلامی پیامبر اعظم دانشگاه آزاد اسلامی آغاز و در همان دقایق اولیه برگزاری مراسم ظرفیت سالن به دلیل ازدحام جمعیت تکمیل شد.

خانواده مکرم آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله سیدحسن خمینی، حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری؛ دکتر حمید میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی؛حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری؛ دکتر محمدفرهادی، وزیر علوم؛ دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت؛ محمود واعظی، وزیر ارتباطات؛ علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی؛ محمدرضا عارف، حجت‌الاسلام حسن نمازی، معاونان دانشگاه آزاد اسلامی، روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، غلامحسین کرباسچی، حجت الاسلام منتجب نیا، حجت‌الاسلام محسن رهامی و ... از جمله افرادی هستند که در دقایق اولیه در این مراسم حضور پیدا کردند.

حمیدانصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، علی جنتی، محمود گودرزی، عبدالله نوری، سیدحسین هاشمی، استاندار تهران؛ حجت الاسلام حجتی کرمانی، دکتر علی کرمانی، دکتر میرمحمدی و ... نیز از دیگر حضار در این مراسم هستند.

شماری از سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی، برخی از نمایندگان فعلی و سابق مجلس شورای اسلامی، برخی از اعضایشورای شهر تهران، حجت الاسلام قدرت الله علیخانی، حجت الاسلام اشرفی اصفهانی و ... نیز از دیگر حاضران در این مراسم هستند.

برخی از وزشکاران دانشگاه آزاد اسلامی و هنرمندان نیز در این مراسم حضور دارند.

علیرغم آنکه ساعت 15 به عنوان ساعت رسمی مراسم اعلام شده بود اما از حوالی ساعت 14 ظرفیت بیش از 2500 نفره مسجد امام علی (ع) که در مرکز اسلامی پیامبر اعظم واقع شده تکمیل و این در حالیست که اکثر افراد حاضر دقایقی پس از فاتحه خوانی و ابراز همدردی با خانواده آیت الله هاشمی مسجد را ترک و افراد جدید وارد مسجد می شدند.

پلیس راهور تهران نیز با اشاره به برگزاری این مراسم از اتخاذ تدابیر ترافیکی در محورهای منتهی به سازمان مرکزی خبر داده و عوامل انتظامی نیز باحضور در محل نسبت به تامین امنیت این مراسم اقدام کرده‌اند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید و نوحه خوانی و مدیحه سرایی توسط مداح اهل بیت، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری طی سخنانی اظهار کرد: اتفاقی که دیروز در خیابان انقلاب و حرم امام (ره) در تشییع و تدفین آیت الله هاشمی افتاد بعد از رحلت امام و تشییع ایشان بی سابقه بود.

تصویر مطلب تشییع آیت‌الله هاشمی بعد از رحلت امام (ره) تا کنون باشکوه‌ترین بدرقه بود/ آیت الله هاشمی در هر صحنه ای که وارد شد با مدیریت و تدبیر خود سرافراز بیرون آمد

وی با بیان اینکه مراسم تشییع جنازه میلیونی روز گذشته باید مورد تحلیل علمی، سیاسی و قرآنی قرار گیرد، افزود: آنچه دیروز در دانشگاه تهران و خیابان های اطراف آن رخ داد نشان داد که این تشییع جنازه پس از ارتحال امام و تشییع جنازه ایشان تا کنون باشکوه ترین بدرقه بود.

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی در این مراسم که با حضور تنی چند از سفرای خارجی برگزار شد، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های این مراسم حضور مردم از همه طبقات، گروه ها و اقشار مختلف مردم از سراسر ایران و نه تنها تهران بود. نکته دیگر این مراسم، گذاردن نماز بر پیکر آیت الله هاشمی(ره) توسط مقام معظم رهبری بود که پیام ایشان در این مراسم حاوی نکات بسیاری بود به طوری که بعد از رحلت امام خمینی(ره) پیام بی بدیل و بی نظیر رهبر معظم انقلاب برای هیچ شخصیت دیگری اینگونه صادر نشده بود.

وی با اشاره به نکات گنجانده شده در پیام مذکور گفت:رهبر معظم انقلاب در این پیام از رفاقت 59 ساله خود با آیت الله سخن گفتند، 59 سال یعنی زمانی بیش از نیم قرن اخوت و برادری در فراز و نشیب های مختلف دوران انقلاب اسلامی.

حجت الاسلام اکرمی در بخشی از سخنان خود با اشاره به سابقه آشنایی اش با آیت الله هاشمی(ره) گفت: روزی وارد خانه امام (ره) شدم و دیدم که سربازی در مقابل ایشان نشسته که با لحنی محکم ،قوی و مطمئن با امام مباحثه می کند، او سوال می کند و امام به طور تفضیل به ایشان پاسخ می دهد.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی(ره) در محضر اساتیدی چون علامه طباطبایی، آیت الله محقق داماد، امام خمینی(ره) شاگردی کردند، گفت: دوران تحصیل ایشان با فراست و کیاست همراه بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین دارای سابقه مبارزاتی درخشانی است به گونه ای که در جریان مبارزات انقلاب 7 بار به زندان رفته و تبعید شده است و با به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی، مسئولیت های بسیاری از جمله رییس قوه مقننه، رییس قوه مجریه، رییس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع ... را برعهده گرفت.

آیت الله هاشمی در هر صحنه ای که وارد شد با مدیریت و تدبیر خود سرافراز بیرون آمد:

در این مراسم با شکوه که با حضور همسر و فرزندان آیت الله هاشمی برگزار شد،حجت الاسلام اکرمی به روحیه شجاع آیت الله هاشمی در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: آیت الله هاشمی در هر صحنه ای که وارد شد، با مدیریت و تدبیر خود سرافراز بیرون آمد.

وجود میلیون ها فارغ التحصیل و دانشجو نشان دهنده عمق آینده نگری آیت الله هاشمی است:

وی با بیان اینکه یکی از هزاران خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی تاسیس همین دانشگاه آزاد اسلامی بود، گفت: وجود میلیون ها فارغ التحصیل و دانشجو نشان دهنده عمق آینده نگری آیت الله هاشمی است.

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی در این مراسم که بسیاری از اساتید واحد علوم و تحقیقات حضور داشتند، دانشگاه آزاد اسلامی را یادگار تدبیر آیت الله هاشمی و حمایت امام(ره) دانست و گفت: از زمانی که بذر این دانشگاه توسط آیت الله پاشیده شد، در جریان کم و کیف دانشگاه بودم و از خدمات آن مطلعم. قطعا در تمامی امور مشکلاتی وجود دارد اما باید انصاف داشته باشیم و نقد سازنده کنیم.

اختصاص موضوع پایان نامه ها به تحلیل تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی:

وی با تشکر از دکتر میرزاده و هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به خاطر برگزاری چنین مراسم باشکوهی ، گفت:من به دکتر میرزاده پیشنهاد داده ام که موضوع یکی از پایان نامه ها را برای تحلیل تشییع دیروز قرار دهند که چگونه این جمعیت میلیونی به خیابان آمدند، چرا که این حضور باید مورد تحلیل های جامعه شناسی، سیاسی، اخلاقی و ... قرار گیرد.

منبع:سایت دانشگاه آزاد اسلامیicon تعداد بازدید : 15
 • نوشته : محمدامین آزادبخت (مورخ)
 • چهارشنبه 22 دی 1395
 • نظرات

  دانشگاه ازادی در 27 بهمن 1395 - 14:10 گفته :
  خداآقای میرزاده را خیربدهد،مراسم خیلی باشکوهی بود.خداوندآقای هاشمی رفسنجانی را مورد رحمت وغفران خویش قراردهد
  پاسخ : ان شاء الله

  ارسال نظر

  نام شما :
  آدرس وب سایت :
  پست الکترونیک :
  پیام شما :
  کد امنیتی :